Wygrany sparing z kadrą U-18

W rozegranym na boisku nr 2 meczu sparingowym drużyna PGE GKS Bełchatów pokonała selekcyjną kadrą Polski U-18 5:1 (3:1). Trzeci zespół rozgrywek 2 ligi poważnie potraktował ten niecodzienny test i pewnie pokonał nasze piłkarskie nadzieje.

Gospodarze środowego meczu zaczęli od mocnego akcentu, kiedy to dwukrotnie bramkarza Polski próbował głową pokonać nasz młodzieżowy napastnik Przemysław Zdybowicz. W 13. minucie wynik został otwarty, kiedy po długiej piłce od Patryka Rachwała piłkę przejął inny młodzieżowiec, Konrad Matuszewski, oszukał obronę i strzałem z pola karnego dał prowadzenie „Brunatnym”. Niedługo później bardzo silny strzał Pawła Czajkowskiego przeleciał tuż obok słupka.  Po chwili do głosu doszła reprezentacyjna młodzież. W ciągu kilku minut bramkarz GKS Daniel Niźnik obronił uderzenia rywali, raz głową po rzucie rożnym, potem z dystansu. Następną okazję stworzyli bełchatowianie, kiedy grający wysoko Patryk Rachwał skierował strzałem futbolówkę pod nogi Zdybowicza, ale była to zbyt trudna, sytuacyjna piłka. Niedługo później mieliśmy już remis, kiedy po błędach komunikacyjnych z bramkarzem, piłkę do siatki giekaesiaków wbił wychowanek „Brunatnych” Jakub Karbownik, reprezentujący od kilku lat Akademię Lecha Poznań. Ta sytuacja najwidoczniej zdenerwowała gospodarzy, bo mocniej przycisnęli a efektem były dwa gole w końcówce pierwszej połowy: najpierw po strzale z rzutu karnego Patryka Rachwała a następnie po kontrze, świetnym podaniu Zdybowicza i wykończeniu akcji przez Adama Setlę.

Druga połowa zaczęła się od śmiałych ataków kadry Polski, którzy dwukrotnie zakończyli swoje akcje uderzeniami niedaleko od słupka naszej bramki. W 58. minucie piłkę do bramki gości strzałem głową skierował Zdybowicz po rzucie rożnym wykonywanym przez Mariusza Magierę. Po chwili pojedynek sam na sam z bramkarzem przegrał Emile Thiakane. W 66. minucie po podaniu z głębi pola od Marcina Ryszki Senegalczyk podał z lewego skrzydła do Bartosza Biela ten pomimo asysty obrońców wpakował piłkę do siatki. Warte odnotowania są jeszcze strzały Mikołaja Boćka (z woleja obok słupka) oraz Ryszki z dystansu tuż nad poprzeczką.

Trener Artur Derbin obserwował dziś dwudziestu trzech zawodników a więcej czasu na pokazanie się dał tym, którzy grają mniej lub wcale z rozgrywkach ligowych.

- Ten mecz idealnie się wkomponował w mikrocykl, który sobie zaplanowaliśmy na ten tydzień – powiedział szkoleniowiec „Brunatnych”. To nieco mocniejsza praca na te ostatnie mecze w rundzie. Mieli dziś okazję w większym wymiarze czasu wystąpić zawodnicy, którzy ostatnio miej grają, także mieliśmy okazję im się baczniej przyjrzeć. Mogliśmy dziś przećwiczyć także atak pozycyjny, bo chociażby w meczu z ROW Rybnik za bardzo nam to nie wychodziło. Dziś nadarzyła się okazja nad tym popracować, dlatego uważam, że był to wartościowy sparing dla nas.

Przedpołudniowy sparing oglądała m.in. kadra Polski U-19 oraz jej sztab szkoleniowy z trenerem Dariuszem Gęsiorem na czele.

PGE GKS Bełchatów 5:1 Polska U-18
Konrad Matuszewski 13., Patryk Rachwał 42. (k)., Adam Setla 43., Przemysław Zdybowicz 58., Bartosz Biel 66. - Jakub Karbownik 35.